ابراهیم شیری

سیاسی – اجتماعی – اقتصادی (تحلیلی- تحقیقی)

جنگ‌های «ضد تروریستی» امپریالیسم یا هجوم تروریستی رژیم‌های امپریالیستی به ملت‌های جهان

libya

این مقاله بیش از ده سال پیش در دهمین سال آغاز دور جدید تهاجمات امپریالیستی به کشورهای مختلف جهان که زنگ شروع آن از حمله اشغالگرانه ناتو به یوگسلاوی بصدا در آمد، نوشته شده است.

با توجه به اهمیت مسائل و موضوعات مطرح شده در آن که نه تنها موضوعیت خود را هنوز از دست نداده، بلکه، روند بعدی حوادث جهان، از جمله، سریال کامل انقلابات  «رنگی» تحت عنوان کذایی «بهار عربی»، انجام کودتای فاشیستی در اوکراین، تقسیم سودان، حمله استعماری امپریالیسم به لیبی، سوریه، یمن و چند کشور دیگر صحت و اهمیت تاریخی آن را تأئید می‌کند، مقاله را بار دیگر تقدیم می‌نمایم..

۱۴ مهر- میزان ۱٣۹۵

***

جنگ‌های «ضد تروریستی» امپریالیسم یا هجوم تروریستی رژیم‌های امپریالیستی به ملت‌های جهان

ا. م. شیری

۷ اردیبهشت ۱٣۸۷

با در نظر گرفتن حوادث خونین عراق، افغانستان، لبنان، سومالی، پاکستان، فلسطین، دارفور و بطور کلی، بسیاری از نقاط مختلف جهان و با توجه به جایگاه و موضع آمریکا در قبال آنها، بطور قطع می‌توان گفت: آمریکا از ده سال پیش، جهان را با یک جنگ جهانی تمام عیار- «جنگ جهانی سوم» درگیر کرده است…

 

به خلاصه چند خبر توجه فرمائید! این خبرها مربوط به روزهای دوم و سوم ماه مه سال جاری است که از کانال تلویزیونی و پایگاه اینترنتی  rbcبرگرفته‌ام.

جرج بوش، رئیس جمهور آمریکا، برای ادامه جنگ در افغانستان و عراق، از کنگره این کشور ٧٠ میلیارد دلار تقاضا کرد. این مبلغ علاوه بر آن ١٠٨ میلیارد دلاری است که، در آغاز سال مالی جدید- اول ماه اکتبر سال ٢٠٠٧ تقاضا کرده بود (٢/۵/٢٠٠٨).

جرج بوش، رئیس جمهور آمریکا، به کنگره پیشنهاد کرد، مبلغ ٧٧٠ میلیون دلار برای کمک به تامین خواربار اختصاص دهد (٢/۵/٢٠٠٨).

کاخ سفید از کنگره آمریکا خواستار تخصیص٢٠ میلیون دلار کمک نظامی به لهستان شد (٢/۵/٢٠٠٨).

آمریکا در سال ٢٠٠٩، ٧٠٠٠ سرباز دیگر به افغانستان خواهد فرستاد (٢/۵/٢٠٠٨).

جنگنده بمب افکنهای آمریکا، یک بیمارستان را در شهرک صدر بغداد ویران کردند. در این حادثه ٢٨ نفـر زخمی شد /۵/٢٠٠٨).

وزارت خارجه سوریه: ادعای آمریکا مبنی بر وجود برنامه مخفیانه اتمی سوریه، تبلیغاتی است که مقامات آمریکائی برای متشنج کردن خاورمیانه به راه انداخته‌اند(٣/۵/٢٠٠٨).

این چند خبر، سر خط اخبار فقط دو روز است. روزهای دوم و سوم ماه مه سال ٢٠٠٨. این اخبار نشانه و نمود گویای دموکراسی امپریالیستی است. بار دیگر، توجه دلدادگان و متوهمان دموکراسی و دوستداران حقوق‌بشر امپریالیستی را به تلاش برای تفکر و تعقل بیشتر و تعمق در مفهوم دموکراسی و حقوق بشر سرمایه‌داری جلب می‌کنم.

نمی‌توان اذعان نکرد که هر موضوع، هر مقوله و هر مفهومی، خارج از مضمون طبقاتی، چیزی است معلق در میان زمین و هوا. چیزی نیست جز ادعاهای پوچ و بی‌معنی. تکرار طوطی‌وار کلمات «مقدس» و بی‌مسمایی است که صرفا برای فریب اذهان عمومی بکار برده می‌شود. چگونه می‌توان هم دموکرات بود و هم استثمارگر؟ چگونه ممکن است هم ١٧٨ میلیارد دلار برای ادامه جنگ اختصاص داد و هم از حقوق‌بشر صحبت کرد! چگونه می‌توان بعد از بمباران شهرها و روستاها، تخریب بیمارستانها، باز هم به فکر پیروزی بر«تروریسم» بود؟ چگونه می‌توان دروغ گفت و برای ادامه جنگ در دو کشور تحت اشغال که مجموعا پنجاه میلیون نفر جمعیت دارند، ٩٠ برابر بیشتر از تامین خواربار برای سیصد میلیون نفر جمعیت آمریکا، بودجه تخصیص داد و در عین حال، از صلح و مبارزه با گرسنگی حرف زد؟ این تناقضات را چگونه می‌توان توضیح داد؟

جنگها ادامه سیاستند. سیاستی که هدفی جز تأمین منافع جنگ‌‌افروزان، از راه تخریب و اشغال کشورهای دیگر، با کشتن و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم، وادار کردن دولتها به تسلیم، نمی‌توانند داشته باشند. جنگ‌های اشغالگرانه، هیچگاه و در هیچ کجای دنیا آزادی، حقوق‌بشر و دموکراسی بدنبال نیاورده است و نخواهد آورد. بنا بر این، جنگ، دموکراسی وحقوق‌بشر مفاهیم کاملا متضادی هستند. جنگها، یکی از مناسب‌ترین راههای تأمین منافع دولتها و کشورهای متکی به کمپانی‌های تولیدکننده جنگ‌افزار نظامی است. جنگ برای آنها نعمت است و برای بشریت نکبت و بدبختی!

به شهادت تاریخ و به گواهی اسناد فراوان، جنگهای جهانی اول و دوم، مهیب ترین جنگ‌هائی بودند که، سرمایه‌داری غرب برای تقسیم جهان به مناطق تحت نفوذ خود براه انداخت. این جنگها، مجموعا بیش ده سال ادامه داشت. ولی، جنگی که آمریکا و متحدانش برای تقسیم مجدد جهان، با نام جنگ جهانی برعلیه «تروریسم» خودساخته، با بمباران یوگسلاوی آغاز کردند، با گذشت ١٠ سال، به غیر از ویرانی و تجزیه کشورها، تشدید ناامنی، کشتار و بحران‌های اقتصادی در کشورهای جنگ‌زده و دیگر نقاط جهان، هیچ «پیروزی» قابل ملاحظه‌ای برای امپریالیسم در پی نداشته است.

تداوم جنگها، فقط باعث تخریب بیشتر کشورها، قتل و کشتار جمعی انسانهای بیشتر بوده‌اند و امروز نیز می‌باشند. جنگها، به حساب مالیات دهندگان، دارائی‌های مردم را می‌بلعند، بحران‌های ساختاری سرمایه داری را دامن می‌زنند. در نتیجه، بخشهای بیشتری از توده‌های مردم را، به دامن نیستی، در بهترین حالت به دامن فقر و گرسنگی می‌رانند و قربانی جنایات سرمایه‌داری می‌گردانند. با این همه، رئیس جمهور آمریکا، برای ادامه جنگ در افغانستان و عراق، برای کمک نظامی به لهستان، از کنگره این کشور، بدون آنکه پایانی برای آنها متصور باشد، پول بازهم بیشتری تقاضا می‌کند.

با در نظر گرفتن حوادث خونین عراق، افغانستان، لبنان، سومالی، پاکستان، فلسطین، دارفور و بطور کلی، بسیاری از نقاط مختلف جهان و با توجه به جایگاه و موضع آمریکا در قبال آنها، با قطعیت می‌توان گفت: آمریکا از ده سال پیش، جهان را با یک جنگ جهانی تمام عیار، «جنگ جهانی سوم»، درگیر کرده است. جنگ‌های مداخله‌‌جویانه و اشغالگرانه آمریکا برعلیه ملتهای مختلف جهان، تروریسم را تا سطح سیاست رسمی دولت آمریکا ارتقاء داده است. در دایرة‌المعارف شوروی، جلد سوم، صفحه ٣٩٤، در تعریف تروریسم گفته می‌شود: «ترور، یعنی مرعوب ساختن مخالفین سیاسی تا نابود کردن فیزیکی آنها. ترور در کشورهای امپریالیستی، فاشیستی و شبه‌فاشیستی، با قساوت ویژه‌ای انجام می‌شود». دخالت در امور کشورهای مختلف و مرعوب ساختن آنها، تهدید مداوم سوریه، ایران، بلاروس، جمهوری دموکرات کره، نیکاراگوئه، ونزوئلا و دیگر کشورهای «نامطلوب» به اقدام نظامی، گرسنگی دادن و کشتار روزمره مردم جهان، بویژه، فلسطین و غیره، اختصاص بودجه‌های نجومی برای ادامه جنگ را با عنوانی غیر از تروریسم دولتی نمی‌توان تعریف کرد. اگر همه این اقدامات، تروریسم نیست پس تروریسم چیست و تروریست کـیست؟

در جهان کنونی، تروریسم دولتی، به روش اصلی و اساسی مبارزه طبقاتی طبقه استثمارگر برعلیه استثمارشوندگان، به شیوه معمول مبارزه دولتهای استعمارگر برعلیه ملل تاراج‌شده مستعمرات و کشورهای «جهان سومی»، برای غارت و تصاحب دارائی‌های عمومی مردم، برای تشدید فقر و استثمار توده‌ها تبدیل شده است.

در شرایط امروزی جهان، هر گونه صحبت از امیدواری به پای‌بندی رژیم تروریستی آمریکا و متحدانش به دموکراسی و حقوق‌بشر، هیچ معنی و مفهومی جز ایجاد توهم، خاک پاشیدن به چشم مردم نمی‌تواند داشته باشد. امروز، تلاش برای متوقف ساختن ماشین تروریستی امپریالیسم جهانی بسردمداری امپراطوری آمریکا، ماشینی که کشورها را تخریب می‌کند، به آشوب و هرج و مرج دچار می‌سازد، انسانها را مرعوب می‌سازد و بطور دسته‌جمعی سلاخی می‌کند تا راه غارتگران جهانی را هموار نماید، وظیفه اصلی و عاجل، همبسته و همآهنگ همه نیروهایی است که برای برقراری صلح، امنیت و آرامش جهانی و در راه آزادی کل بشر از هر گونه قید و بند بردگی مبارزه می‌کنند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این نوشته در اکتبر 5, 2016 بدست فرستاده شد.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: