ابراهیم شیری

سیاسی – اجتماعی – اقتصادی (تحلیلی- تحقیقی)

جنگ ایران- چه کسی چه کسی را به مبارزه طلبی میطلبد؟

 

سرچشمه:

http://www.hafteh.de/?p=24946

کونرادهاوزر

دی اینتیلیجنس

وبلاگ نادر هدایت

جنگ های تجاوز کارانه عموما با میل در پوشش دفاع انجام میگیرند. این استراتژی از همان زمان هیتلر مرسوم بوده است ، در زمانی که در اول سپتامبر هزار ونهصد وسی ونه بطور دفاعی شلیک کرد”. این استراتژی را هم بوش مورد استفاده قرار داد زمانی که به افغانستان وعراق حمله کرد . و زمانی که آشکارا تصیم انجام گرفته برای یک جنگ علیه ایران اغاز شود ، بایستی که سناریوی مشابهی را انتظار داشته باشیم . و تهدیدات ایران مبنی بر بلوک کردن تنگه در همین جهت میباشد.  از دید ایران این تدبیری است علیه بایکوت اقتصادی ناعادلانه است. تنها چیزی که باقیمانده است یک حمله علیه یک کشتی های جنگی نیروی دریایی آمریکا در منطقه است که هرکس میتواند آنرا انجام داده باشد.

با خونسردی غیر  قابل باوری ما خبرهای گزارش شده در باره بایکوت علیه ایران را میشنویم . به ندرت و ابدا اگر در اینمورد تفکری به خرج دهیم که موضوع چیست . بعضی از کشورها بیشتر از همه آمریکا تدابیری را علیه یک کشور دیگر اتخاذ میکنند. ایران یک کشورمستقل میباشد . و در باره این کشور بایکوت انجام میگیرد ، به گونه ای که انگار معلمان شاگرد حرف گوش نکن خود را مجازات میکنند . با کدام حق دولت آمریکا ، دست نشانده بانکهاو کنسرنها ، نقش یک اتوریته جهانی را بازی میکند؟ واگر در این رابطه به “جامعه جهانی “اشاره میشود ، بدین معنی استکه تنها کشورهایی منظور است که خود را با آنکه زور بیشتری دارد  متحد میکنند از جمله المان.

تنگه هرمز ا ز مهمترین آبراه های دریایی است که از این تنگه از جمله عربستان سعودی نفت خودرا  عبور میدهد . و این تنگه تنها پنجاه  و چهار کیلومتر عرض دارد. نیازی به یک قدرت مندی نظامی قوی نیست که از عبور کشتی های تجارتی و نفتی ممانعت بعمل اید.

اگر از محافل رسمی ایران این گفته میشود که تنگه هرمز بسته میشود اگر بایکوت اقتصادی برقرار شود ، این گونه انعکاس داده میشود که انگار ایران متجاوزگر است . ما  این را با یک مثال دیگر مقایسه میکنیم : اگر همسایه شما بطور مرتب اتوموبیل خودرا علی رغم هشدارهای شما بر در ورودی گاراژ شما پارک نماید و شما او را تهدیدمیکنید که لاستیکهای اتوموبیلش را پنجر میکنید ایا شما خشونت طلبید ویا متجاوز ؟

نیروی دریایی ایران در تنگه هرمز یک مانور دریایی میدهد. این گونه مانور طبق روند وقوانین بین المللی مشروعیت داشته ، که قدرت دفاعی خود را کشورها نشان دهند. ودرست درهمین نقطه به یکباره کشتی جنگی هواپیما بر آمریکایی پیدایش میشود . چه کسی چه کسی را به مبارزه میطلبد؟

خطر در این نشان دادن زور بازو نیست . خطر واقعی دراین میباشد که حمله به کشتی های آمریکایی تحت “یک پرچم تقلبی “میتواند انجام بگیرد . از طرف چه کسی ؟از طرف امریکاییها ؟ایا این ها چنین کاری را خواهند کرد؟
چه علت رسمی برای دخالت آمریکا در سال هزار ونهصد وشصت وپنج برای شروع در جنگ ویتنام بود؟ حمله به یک کشتی جنگی در خلیج تونکین ، در اوت سال هزار ونهصد وشصت وچهار ، توسط قایق های سریع السیر ویتنام شمالی. به شکرانه انتشار یک گزارش پنتاگون  توسط دانیل السبرگ مشخص شد که درواقع این یک خبر ساختگی بود ، که وارد شدن در جنگ را از نظر افکار عمومی توجیه نمایند.

و اینکه راستی علت اینکه آمریکا در سال هزار ونهصدوهفده  دخالت در جنگ اول جهانی وارد شد؟حمله به کشتی مسافربری بریتانیایی “آر ام اس لوستانیا” بوسیله زیر دریایی آلمان تحت فرماندهی والتر شوایگر درماه مه هزار ونهصد  پانزده بود . که البته به افکار عمومی گفته نشد که مربوط به یک ترانسپورت مهمات برای انگلیسی ها  بود واین علی رغم بایکوت دریایی بود و مسافران آگاهانه به این خطر وارد کرده بودند .وزمانی که سرویس مخفی آلمان در انزمان درباره این بار مهمات اگاه شده بود این هشدار در فرم یک آگهی تبلیغاتی در رسانه ها منتشر شده بودوعلیرغم اینکه لوسیتانیا تنها توسط  یک اژدر برخورد شده بود ، زنده ماندگان گزارش از انفجارات متعدد در کشتی مسافربری خبر می دادند. وغرق شدن سریع کشتی وجود مهمات در این کشتی مسافربری را تایید میکرد.

در هشتم ژوئن هزار ونهصد وشصت وهفت کشتی جا سوسی  یو اسس لیبرتی در دریای مدیترانه توسط هواپیماهای جنگی اسراییل مورد حمله قرار گرفت و به سختی زیان به ان وارد شد . سی وچهار نفر از دریاداران آمریکایی دراین  رابطه کشته شدند . بنا بود که این به گردن مصر انداخته شود تا دخالت آمریکا و حمله آمریکا به مصر راتوجیه کند . بدلائل ناشناخته ای این حمله انجام نگرفت ، که البته چون عامل اصلی یعنی اسرائیل زودتر لو رفته بود.

در بیست وششم ماه مارس دوهزار وده کشتی جنگی کره جنوبی “چونان “بعد از یک حمله اژدر افکن بایستی که غرق شده باشد . “یک کمیته بین المللی ” که همه اعضایش کارشناسان طرفدار غرب بودند ، کره شمالی را به عنوان حمله کننده درآخر معرفی کرد. از طرف کره شمالی این اتهام قاطعانه رد میشد. ونه روسیه ونه چین حاضر شدند که این باصطلاح “مدارک “را به رسمیت بشناسند. هرچند که مصرف کنندگان خبرهای رسانه ای مین ا ستریم این نتیجه را میگیرند که کره شمالی میتواند چنین حمله احمقانه ای را کرده باشد، بیشتر این حمله مربوط به یک حمله با پرچم قلابی میشود ، که یک دلیل برای حمله ویا جنگ علیه کره شمالی را ممکن سازد.

اگر در زمان مانور دریایی ایران به آتش گشودن بین نیروهای دریایی ایران و  آمریکا بیانجامد ، بایستی که مطمئن با شیم ایران به عنوان متجاوز معرفی خواهد شد.

کن یابزن ژورنالیست منتقد در رادیو برلن براندنبورگ اخیر ادر اوایل دسامبر گفته است که درگیری طرحریزی شده بایستی که آنچنان به نمایش گذاشته شود که ایران یک تهدید برای کشورهای مجاورش میباشد . بویژه در این رابطه بایستی که کن یابزن را بدون شک یک کارشناس بدانیم . پدراو هم از ایران میباشد.

البته نشانه های قابل اعتماد وجود دارد که گسترش درگیری حد اقل در چند روز آینده در برنامه قرار ندارد. یک درگیری میتواند در منطقه  اختلال در عبور کشتی ها و در اثر ان ترانسپورت نفت از عربستان سعودی وعراق همراه  باشد. هم در اروپا و هم در امریکا قیمت نفت خام ، غلی رغم تهدیدات ، بطور ناچیزی بالا رفت.  و به نظر میرسد که موقتا در جهت جو سازی وتبلیغات باشد . اما سال دوهزارو دوازده را بایستی در این رابطه با نگرانی بنگریم.

گزارش و ترجمه :ن.هدایت

منبع دی اینتلیجنس

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این نوشته در ژانویه 2, 2012 بدست فرستاده شد.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: