ابراهیم شیری

سیاسی – اجتماعی – اقتصادی (تحلیلی- تحقیقی)

خشونت ناتو

گاهنامۀ هنر و مبارزه

http://g-honar-v-mobarze.blogfa.com/

29 اوت 2011

ترجمه توسط حمید محوی

وب سایت

حزب کمونیست کانادا (مارکسیست-لنینیست)

29 اوت 2011، شمارۀ 29

بین المللی

خشونت ناتو

به فرماندهی ایالات متحدۀ آمریکا

 آنهایی که علیه جنگ و کاربرد زور در مسائل بین المللی مبارزه می کنند، قویا خشونت ناتو به رهبری ایالات متحدۀ آمریکا علیه لیبی را محکوم می دانند. ده ها هزار حملۀ هوایی ناتو، و مسدود ساختن سواحل لیبی و مداخلات نیروهای ویژۀ ناتو، غارت دارایی های بین المللی لیبی تماما توسط مردم جهان محکوم اعلام شده است.

عملیاتی که توسط کشورهای قدرتمند ناتو انجام گرفت، آخرین دست آوردهای حقوق بین الملل که از پیروزی های مردم جهان در سال 1945 در جنگ علیه فاشیسم باقی مانده بود، و به همین گونه قراردادها و دادگاه هایی را که به منصۀ ظهور رسیده بود، کاملا  نابود کرد.

عملیاتی که توسط کشورهای قدرتمند ناتو به اجرا گذاشته شد، آخرین دست آوردهای بازمانده از پیروزی های مردم جهان را، یک بار دیگر، در کام قانون قوی ترین بلعید. تحت چنین شرایطی تنها مبارزات شجاعانۀ با شرکت تمام مردم جهان است که می تواند جلوی این جنگ طلبان را بگیرد، و به ویژه، لشگر کشی های امپریالیست های آمریکایی، انگلستان، فرانسه و ایتالیا و هم پیمان دیگرشان، مانند کانادا را متوقف سازد.

در سال 1989، هاردیال بینز(1)، دبیر اوّل حزب کمونیست کانادا (مارکسیست-لنینیست)، به مردم جهان هشدار داده بود که از این پس هیچکس نمی تواند مانند گذشته عمل کند. جنبش های مردمی باید بر اساس فروپاشی قراردادها و تنظیماتی که حاصل پیروزی علیه فاشیسم در سال 1945 است، بازسازی گردد. اندیشه، سازمان دهی ها و روش های مبارزاتی باید بازبینی شود، زیرا شرایط کاملا تغییر کرده است.

خشونت بیشرمانۀ و به کار بستن سلاح توسط قدرتمندترین نظام امپریالیست دولتی علیه لیبی، یعنی کشوری کوچک در آفریقای شمالی با 7 میلیون جمعیت، به شکل عینی نشان می دهد که ایالات متحدۀ آمریکا و قدرت های اروپایی ارزشی برای قوانین و اصول بین المللی قائل نیستند و حاکمیت ملت ها را زیر پا می گذارند. تنها انگیزۀ قدرت های بزرگ امپریالیستی دفاع از منافع انحصاری شان می باشد. در نبود اولویت حقوق در امور بین المللی، منافع انحصاری انحصارات با پشتیبانی امپریالیست ها است که از این پس روابط بین المللی را بر اساس کاربرد نیروی نظامی تعیین می کند. اگر این رقابت و کار بست جنگ و قانون قوی ترین توسط قدرت های امپریالیستی با مقاومت مردمی در سازمان دهی نوین و با تعاریف نوین مواجه نگردد، به شکل اجتناب ناپذیری به مصیبت جنگ جهانی خواهد انجامید.

پشتیبانی سوسیالیسم اروپایی و سازمان های مشابه در کانادا و در ایالات متحده از اعمال خشونت ناتو علیه لیبی به بهانۀ «مسئولیت در امر حفاظت»، و پشتیبانی چندین سازمان به اصطلاح «چپ» در اروپا، کانادا و ایالات متحده از تخریب و تسخیر لیبی پیش از این مطرح شده است. مردم باید از این تجربۀ عینی و مستقیم درس بگیرند و به پیشنهاد رفیق هاردیال بینز توجه داشته باشند و با اندیشه و اساس نوین و بر پایۀ تحلیل عینی شرایط به میدان بیایند – و از نظریات و سازماندهی های سنتی فاصله بگیرند.

این پیشنهاد برای تمام ملت هایی که برای تعیین نوع زندگی و برای استقلال در تصمیم گیری هایشان علیه گروه برگزیدۀ ثروتمند و صاحب امتیاز که تنها در خدمت حقوق انحصارات و زور بگیر به نام حقوق عمومی مبارزه می کنند،  معتبر است.

برای دفاع از خود و دفاع از حقوق و منافع، مردم باید به عنوان اصل اولیه بپذیرند که تنها روی امکانات خودشان حساب کنند، و از آنهایی پشتیبانی بخواهند که مانند خود آنها فعالانه برای زندگی و حاکمیت جامعۀ خودشان مبارزه می کنند.

به  ویژه مردم باید رسانه های خاص خودشان را به وجود بیاورند و به این ترتیب با رسانه دروغ های ضد اجتماعی و تحریف خبری و رسانه های جنگ طلب که توسط انحصارات اداره می شود، مقابله کنند.

تمام اصطلاحات و تعاریف قدیمی در قرن بیستم به ضد خود تبدیل شده است. این اصطلاحات و واژگان در دستان امپریالیست ها به ابزار و سلاحی برای در هم شکستن حقوق مردم و قانونی جلوه دادن خشونت هایشان به کار برده می شود.

مردم باید بر پایۀ تفکر خودشان و بر پایۀ تحلیل شرایط عینی عمل کنند، و نه بر پایۀ اصطلاحاتی که از گذشته به عاریت گرفته شده و با تعاریف ابهام آمیز و تحریف شده بار عام یافته و حقوق انحصارات و جنگ امپریالیستی را توجیه می کند.

تعاریف مدرن حقوق بشر، دموکراسی، سوسیالیسم، سندیکالیسم و انکشاف اقتصادی تنها در شعله های مبارزه علیه امپریالیسم، برای دفاع از حقوق همگان، در جنبش (ها) با  تحلیل شرایط عینی به هدف پاسخ گویی به منافع مردم علیه حقوق انحصارات،  می تواند تبلور بیابد و دارای مفهوم بالنده باشد.

حتی تعریف منافع مردم و مبارزه برای تحقق بخشیدن به چنین منافعی و عینیت بخشیدن به تسلط بر سرنوشت مردم، تماما باید محصول خود مردم و سازمان های آنها باشد.

طبقۀ کارگر و مردمان تحت ستم می توانند تمامی جهان را از آن خود سازند، ولی باید برای هدایت امور جنبش مسلح به تحلیل عینی از شرایط، روی تلاش ها، تشکلات و تفکر خودشان حساب کنند.

یک صدا خشونت تجاوزکارانۀ ناتو علیه لیبی را افشا کنیم!

جنبش ضد جنگ و ضد امپریالیستی را بر پایۀ شرایط نوین و بر پایۀ تفکر خودمان و تعاریف نوینمان بر پا داریم. شیوه های قرن بیستم آزمون خود را پس داده اند و به گذشته پیوسته است. ما در تمام جبهه ها به تعاریف نوین نیازمند هستیم.

نابود باد خشونت تجاوزکارانۀ ناتو علیه لیبی!

کانادا، از ناتو و از مرکز فرماندهی مشترک آمریکای شمالی(2) استعفا بده!

با تمام قوا به پیش،

پیش به سوی جنبش ضد جنگ!

پانوشت

1)      Hardial Bains

2)      NORA

North American Aerospace Defense Command

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این نوشته در اوت 31, 2011 بدست فرستاده شد.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: