ابراهیم شیری

سیاسی – اجتماعی – اقتصادی (تحلیلی- تحقیقی)

زمینه سازی برای گسترش ”جنگهای صلیبی“ برعلیه بشریت

ا. م. شیری
«در پی کشف توطئه تروریستی در اروپا بوسیله سازمانهای امنیتی آمریکا، انگلیس و پاکستان، دولتهای آمریکا و انگلیس به اتباع کشورهای خود در اروپا هشدار دادند… بدنبال آمریکا و انگلیس، امروز(سوم اکتبر ٢٠١٠) دولت ژاپن در مورد خطر تروریسم در اروپا به شهروندان مقیم و یا مسافر این کشور در اروپا هشدار داد… روز ششم اکتبر دولت فرانسه نیز بدنبال آمریکا و انگلیس و ژاپن، شهروندان خود را از سفر به انگلیس بخاطر افزایش خطر تروریسم در آن کشور بر حذر داشت… طی روزهای گذشته، دولت فرانسه برج ایفل را دو بار به احتمال حملات تروریستی خالی کرد… انجام عملیات تروریستی دراروپا کاملا محتمل است… القاعده با صدور بیانیه ای، اروپا را با انجام عملیات تروریستی تهدید کرد… مقامات آمریکائی می گویند: هواپیماهای بی سرنشین آمریکا که بطور منظم پایگاههای تروریستها را در پاکستان بمباران می کنند، ممکن است در آینده مراکز تروریستها را در اروپا نیز هدف بمبارانهای خود قرار دهند… بدنبال هشدارهای واشنگتن، لندن، استکهلم و توکیو، هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مبارزه با تروریسم خطر تروریسم در اروپا را واقعی دانست… یک اتومبیل بمب گذاری شده در مقابل یک مرکز تجارتی در ایرلند شمالی منفجر شد. این انفجار تلفات جانی در پی نداشت… پلیس ضد تروریست فرانسه از بازداشت ١٢ نفر از مسلمانان تندرو مرتبط با سازمانهای تروریستی خبر داد… در جریان دو عملیات تروریستی در صنعا، پایتخت یمن، اتومبیل معاون سفیر انگلیس در نزدیکی سفارت انگلیس هدف موشک قرار گرفت و یک کارمند فرانسوی شرکت نفت استرالیا از سوی نگهبان شرکت کشته شد… یک دادگاه آمریکائی، فیصل شهزاد، آمریکائی پاکستانی تبار را به اتهام بمبگذاری در «تایم اسکور» به حبس ابد محکوم کرد…پلیس آلمان تجمع معترضین به احداث یک راه آهن زمینی در اشتوتگارت را با استفاده از گاز اشک آور و ماشینهای آب پاش متفرق ساخت…».
نمونه ای چند از اخباری که فوقا یادآوری شد، تنها فشرده و خلاصه ای از خبرهای روزهای اخیر است که بخش اصلی اخبار امپریالیسم خبری غرب، از جمله «یورو نیوز» را تشکیل می دهند و هر روز دهها بار تکرار می شوند. مثلا، تلویزیون خبری یورونیوز، هر نیم ساعت یک بار، در شبانه- روز ٤٨ بار ، معمولا دو روز پشت سر هم همان خبر را تکرار می کند.
امپریالیسم خبری، این خبرسازیها و هیاهوهای کرکننده و ساختگی پیرامون افزایش ”خطر تروریسم در اروپا“ را در متن شرایطی به نقل دهان خود تبدیل کرده و این جنگ روانی گسترده را برعلیه بشریت براه انداخته است که تمام تلاشهای دول امپریالیستی برای مهار بحران سرمایه داری و غلبه بر رکود بی سابقه مالی- اقتصادی در ممالک پیشرو ”غربی“ بی نتیجه مانده و امواج سهمگین اعتراضات و اعتصابات میلیونی کارگران و زحمتکشان، فقرا و محروم شدگان از کار و مسکن، حقوق بازنشستگی و تأمینات اجتماعی تقریبا تمام اروپا و حتی ایالات متحده آمریکا را در نوردیده و با سرعت و ابعاد کم نظیری به پیش می رود تا بنیان نظم موجود جهانی را بر اندازد. یادآوری می شود که، بنا به گزارش همین خبرگزاریها، روز شنبه گذشته (دوم اکتبر)، در حدود سه میلیون نفر بدعوت اتحادیه های کارگری فرانسه در اعتراض به سیاستهای سارکوزی به خیابانها آمدند. همانطور که از پاسخ مردم در کوچه و خیابانهای شهر اروپائی به خبرنگاران رسانه های امپریالیستی در مورد جدیت این هشدارها نیز برمی آید، کمتر انسان عاقلی را می توان سراغ داشت که به این هشدارها اهمیت داده و بر ساختگی و جعلی بودن آنها یقین نداشته باشد. مثلا، یکی از مصاحبان خبرنگار تلویزیون «یورونیوز» گفت: «در هر حال، اروپا خیلی امن تر از آمریکا که گردن کلفتان مسلح آزادانه در خیابانها می دوند…».
با این همه، مسئله قابل توجه این است که چرا امپریالیسم خبری با بی اعتنائی کامل به افکار عمومی، همچنان بر طبل ”خطرتروریسم در اروپا“ و ”اسلام هراسی“ تصنعی می کوبد و سعی می کند با تکرار و بزرگنمائی خبرهای ساختگی و جعلی، اذهان عمومی را مسموم سازد؟ پاسخ این سؤال یقیناًَ در این نکته نهفته است که، سیاستگزاران نظام امپریالیستی، بسیار خوب می دانند که دیگر بکمک شبکه های تارعنکبوتی دوربینهای نظارتی و سیستم مخوف پلیس و سازمانهای امنیتی، شنود گسترده مکالمات تلفنی، کنترل مکاتبات پستی و اینترنتی نمی توانند جلو حرکت و تجمعات اعتراضی سراسری مردم در جوامع تحت سیطره خود را بگیرند تا در سایه آن براحتی بر آتش جنگهائی که در نقاط مختلف جهان برافروخته اند، جنگهائی که هزینه آنها از جیب مردم تأمین می شود، بدمند. بدین سبب هم، تمام سعی و کوشش خود را در جهت امنیتی کردن هر چه بیشتر جامعه و مهیا کردن زمینه سرکوبی نظامی توده ها و خنثی سازی اعتراضات جامعه اروپا در مقابل براه انداختن جنگهای صلیبی جدید علیه بشریت جهان متوجه ساخته اند. طبیعتا، علت اصلی اینهمه هیاهو و قشرقهای اخیر پیرامون ”خطرتروریسم در اروپا“ این است که، در شرایط کنونی، هیچ یک از تدابیر تاکنونی دول امپریالیستی برای کنترل بحران فزاینده ساختاری سرمایه داری و غلبه بر تنرل اقتصادی، از بذل و بخشش مالیاتهای اندوخته مردم در خزانه های دولتی به بانکهای خصوصی گرفته تا غصب مستمری و حقوق دوران پیری سالمندان و بازنشستگان و کاهش دستمزدهای کارکنان و تحمیل ریاضت اقتصادی، مؤثر نیافتادند. بدین جهت هم، به احتمال زیاد، امپریالیسم آمریکا، سرکرده امپریالیسم جهانی، با این هیاهو، دو هدف عمده را دنبال می کند: اول اینکه، با استفاده از تجربه از میان برداشتن اتحاد شوروی، قصد دارد اوضاع اتحادیه اروپا را متشنج ساخته و بدین طریق، بزرگترین شریک جنایتها و ”یار غار“ دیرینش را هم از سر راه خود بر دارد و یا بر خلاف آتش دو جنگ خانمانسوز جهانی اول و دوم که از اروپا شعله ور گردید، طرح آغاز جنگ عالمگیر جدید را از خاورمیانه و نزدیک و مناطق شمالی و شرقی آفریقا و یا از هر دو منطقه جهان که اکثریت مردم آنها را معتقدان به دین اسلام تشکیل می دهد، در سر می پروراند. در همه حال، صورت مسئله دوم، محتمل تر بنظر می رسد. درست به همین جهت هم هست که تلاش می کند با به هم پیوند دادن اجاقهای مختلف جنگهای صلیبی و اشغالگرانه که از ده سال پیش در برخی کشورهای منطقه خاورمیانه و نزدیک، از جمله در افغانستان، عراق، پاکستان، لبنان، یمن، فلسطین و غیره شعله ور ساخته، آتش یک جنگ عالمسوز گسترده را بر افروخته و در سایه آن به جنگ بحران لاعلاج سرمایه داری برود. جنگی که نتایج هولناک آن از پیش معلوم است و این فاجعه، همان فاجعه ای خواهد بود که تر و خشک را با هم خواهد سوزاند.
در چنین اوضاع و احوالی، در شرایط تهاجم همه جانبه امپریالیسم جهانی به بشریت ستمدیده، همه احزاب و سازمانهای سیاسی ترقیخواه، همه طرفداران صلح و انساندوستان جهان چاره ای ندارند جز اینکه تمام نیرو و توان خود را در جهت ممانعت از اجرای سیاستهای جنگ افروزانه امپریالیسم متمرکز ساخته و از وقوع جنگهای جدید در هر نقطه جهان، خواه در خاورمیانه و نزدیک، خواه در اروپا و یا هر نقطه دیگر جهان جلوگیری نمایند. برای تحقق این امر مهم، باید از همه شیوه های ممکن، از جمله، از برپائی اعتراضات وسیع ضدجنگ گرفته تا افشای مقاصد جنگ طلبانه امپریالیسم در مجامع مردمی و بین المللی بهره بر گرفت.
علاوه بر اینها، برای جلوگیری از شروع جنگهای تجاوزگرانه امپریالیسم آمریکا و همپیمانانش، می توان از راه کارهای دیگری هم بهره برد. مثلا، می توان از گروه سیاساخته «القاعده» (اگر هنوز هم نیرو و وجود خارجی دارد) خواست، خواهش و التماس کرد که بخاطر برقراری صلح و امنیت در جامعه بشری جهان، انحلال خود را رسماًَ اعلام نموده و همزمان با اعتراضات سه میلیونی مردم فرانسه علیه سیاستهای اقتصادی دولت و اعتصابات و اعتراضات سراسری مردمی در سایر کشورهای اروپائی، اروپا را به انجام عملیات تروریستی تهدید نکند. در این صورت، دست گردانندگان نظام ظالمانه امپریالیستی، برای پلیسی کردن جامعه، جنگ افروزی و اشغال کشورهای مختلف و کشتار مردم تا حدود زیادی بسته خواهد شد. باید به القاعده حالی کرد که می تواند و باید گاوان و گوسفندان، پرندگان و خوکان را سرمشق خود قرار دهد که با درک شرایط موجود و آگاهی از سوءاستفاده امپریالیسم آمریکا و دستگاههای خبرسازی آن از ”بیماری“ آنها، نه به جنون گاوی مبتلا می شوند و نه به آنفلوآنزای پرندگان.
شاید، یکی دیگر از راه کار مؤثر در مبارزه برای صلح هم این باشد که دولتهای دست نشانده کشورهای اشغالی، نواستعماری و حتی «یاغی»، رسما اعلام انحلال نموده، کشور خود را بعنوان یک ایالات جدید به ایالات متحده آمریکا ملحق سازند تا یک نفر بنام بوش، چنی، کلینتون، مک کین، رایس، پل بریمر، شوارتس نیگر، جان بولتون و یا به هر نام دیگری بر مسند قدرت در کشور آنها بنشیند و تمام دارائیها و ثروتهای مملکت را مستقیما و بدون مانع، در اختیار قماربازان وال استریت، کمپانیهای اسلحه سازی و شرکتهای فراملیتی قرار دهد تا امپریالیسم آمریکا و رسانه های خبرسازی آن، از اینهمه جنگ روانی و هیاهو پیرامون افزایش ”خطر تروریسم در اروپا“ و ”رشد بنیادگرائی اسلامی در خاورمیانه و نزدیک“ که خود عامل بلاواسطه گسترش آن هستند، دست بردارند. احتمال دارد برخی ها دو راه کار اخیر و یا حداقل آخری را یک نوع طنز بپندارند. گیریم چنین هم باشد، اما در هرحال متدی است که بانک جهانی و صندوق بین المللی پول از دهه ها پیش در عرصه مالی- اقتصادی اجرا می کنند و در عرصه سیاسی نیز بسیاری از امدادجویان از جامعه بین المللی (امپریالیسم)، چرچیلیستها و دخالتهای مستقیم خارجی در امور دیگر کشورها، از جمله، ”ایرانیان آمریکائی تبار“ مقیم داخل و خارج ، عملا از این نوع ”راه حل“ مسائل طرفداری می کنند. در هر حال، این موضوع را هم می توان جدی گرفت.
١٩ مهر ماه ١٣٨٩

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این نوشته در اکتبر 11, 2010 بدست فرستاده شد.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: